Atrakcje Krościenka nad Dunajcem

Krościenko nad Dunajcem jest małą turystyczną wsią położoną w województwie małopolskim w okolicach miejscowości Szczawnica. Na atrakcyjność tych terenów wpływa bliskość Popradzkiego Parku Krajobrazowego, Pienińskiego Parku Narodowego oraz Gorczańskiego Parku Narodowego. Wielką atrakcją wsi jest także sam Dunajec, który przyciąga w te okolice tysiące turystów, którzy chętnie biorą udział w spływie tą rzeką.

W Krościenku nad Dunajcem na turystów czeka także doskonała baza noclegowa, z wieloma prywatnymi kwaterami, pokojami gościnnymi oraz ośrodkami wczasowymi i gospodarstwami agroturystycznymi. Łatwo znajdziemy coś dla siebie – wystarczy wpisać hasło „noclegi Krościenko nad Dunajcem” w wyszukiwarkę internetową. Ten teren jest atrakcyjny dla turystów przez cały rok. Zimą przygotowany jest zawsze wyciąg orczykowy, a dodatkowo organizowane są liczne kuligi, które łączy się z pieczeniem barana lub ogniskiem. W niedalekiej odległości od miejscowości znajdziemy także inne wyciągi i trasy narciarskie, których przybywa z roku na rok. Latem również można przyjemnie odpocząć w Krościenku i okolicach. Czeka tu na gości wiele kawiarni i restauracji oraz atrakcje sportowe, takie jak basen czy boiska. Oczywiście największymi atrakcjami są górskie szlaki oraz Spływ Dunajcem, w Krościenku kończy się spływ na łodziach flisackich. W ostatnim czasie tę samą trasę można pokonywać także na kajakach oraz pontonach, czyli „rafting”. Górskie szlaki po Gorcach oraz Pieninach dają wiele możliwości na spędzenie całego dnia pośród przyrody i zdobywania górskich szczytów. Najwyższym wzniesieniem w Gorcach jest Turbacz, który ma 1310 metrów ponad poziom morza. Szczyt porasta gęsty bór świerkowy, a niedaleko szczytu – na Polanie Wolnica znajduje się chętnie odwiedzane przez turystów schronisko PTTK. Stąd można podziwiać piękną panoramę Pienin oraz Tatr. Widać stąd chociażby Kasprowy Wierch, Świnicę oraz Gerlach. Natomiast w Pieninach, jednym z ciekawszych wzniesień jest Sokolica, niższa od Turbacza o ponad 500 metrów, ale zapewniająca zachwycający widok na kręty przełom Dunajca, gdzie z góry możemy obserwować tratwy flisaków powoli przemierzające rzekę. Elementem rozpoznawczym góry jest mała karłowata sosna, która wyrasta ze skalnego szczytu i mimo wielu burz i wichur nie daje za wygraną. Dojście na Sokolicę z Krościenka nie powinno nam zająć więcej niż 1,5 godziny.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>