Ciekawostki na temat Radomia

Radom to miasto leżące nad rzeką Mleczną. Obecnie należy ono do województwa mazowieckiego, jednak historycznie było częścią Małopolski. Jest to również największy ośrodek miejski położony na terenach pomiędzy rzekami Wisłą i Pilicą. Miejscowość jest niezwykle ciekawa turystycznie. Przebiega tędy między innymi interesujący szlak Pionki-Rożki. Kończy się tu również szlak rowerowy, prowadzący z Jedlni Letnisko. Miasto jest również doskonale przygotowane na to, by przyjąć wielu turystów. Istnieje tu bogata i zróżnicowana baza noclegowa. W jej ramach działają liczne hotele, pensjonaty, pokoje gościnne i prywatne kwatery, które zapewniają komfortowe noclegi (). Radom może się pochwalić dużą liczbą cztero- i trzygwiazdkowych hoteli. Można tu zatem liczyć na naprawdę wysokie standardy.

Jest również szczególnie bogate w zabytki. Znaleźć można tu wiele obiektów pochodzących jeszcze ze średniowieczna. Wśród nich warto wymienić Grodzisko Piotrówka, czyli dawny gród obronny, dwa gotyckie kościoły – pod wezwaniem świętego Wacława oraz świętego Jana Chrzciciela, a także dawny Zamek Królewski (a dokładniej jego pozostałości). Został zniszczony w trakcie potopu szwedzkiego, przez co dziś można podziwiać jedynie jego relikty. Można tu zobaczyć także wiele nowożytnych zabytków, które pochodzą z pierwszych lat XX wieku. Wśród nich można wspomnieć o klasztorze sióstr benedyktynek z kościołem pod wezwaniem Świętej Trójcy, Dom Esterki, Dom Gąski oraz kolegium i kościół ojców pijarów. Miasto było również kiedyś otoczone murami obronnymi, których pozostałości można podziwiać do dzisiaj.

Odbywa się tu również wiele interesujących imprez. Dla miłośników lotnictwa nie lada gratką będzie udział w Międzynarodowych Pokazach Lotniczych „Radom AIR SHOW”, w trakcie których zobaczą zapierające dech pokazy akrobacji lotniczych. Miłośnicy muzyki odnajdą się na Radomskim Festiwalu Jazzowym, w trakcie którego będą mieli okazję spotkać się z jazzem i pokrewnymi mu gatunkami muzycznymi. Organizowany jest tu również Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski. To jedna z najważniejszych polskich imprez teatralnych, która pozwala się spotkać miłośnikom teatru oraz aktorom teatralnym. Organizatorem jest Teatr Powszechny imienia Jana Kochanowskiego w Radomiu. W mieście tym nie brakuje atrakcji – można uznać, że dla każdego znajdzie się odpowiednia rozrywka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>