Gliwice – miasto innowacji i techologii

Gliwice to wspaniałe i przepiękne miasto, które przyciąga wielu turystów. Słynie z niezwykle interesujących muzeów, cennych zabytków i różnych innych atrakcji. Będąc tu warto także zwiedzić równie ciekawą okolicę. Jest równie ciekawa jak to miasto, a więc warto zorganizować sobie przynajmniej raz taką wyprawę do sąsiednich miejscowości. To doskonała baza noclegowa (noclegi Gliwice ➾ wykaz), więc osoby, które chcą zwiedzać Śląsk, wybierają właśnie je na miejsce swojego pobytu w Gliwicach.

Co przede wszystkim zasługuje na uwagę? Każdemu z pewnością przypadnie do gustu niezwykle interesujące Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Placówkę tę utworzono w 1981 roku, a jej dyrektorem jest obecnie mgr Bartłomiej Szewczyk. Znajduje się tam wiele zbiorów związanych z historią górnictwa, a także kulturą górniczą i techniką. Jego siedzibą jest budynek dawnego powiatowego starostwa, który ma status zabytku. Wybudowano go w drugiej połowie XIX wieku. Eksponaty w muzeum pochodzą przede wszystkim z Muzeum Miejskiego w Zabrzu oraz Związkowego Muzeum Górniczego w Sosnowcu. Dzielą się one na kilka części: Technika górnicza, Archiwum, Historia górnictwa, Geologia i paleobotanika, Przetwórstwo Węgla, Kultura Górnicza, Biblioteka. Jego oddziałem jest też bardzo ciekawy skansen Królowa Luiza.

Skansen ten znajduje się na terenie kopalni węgla kamiennego, którą założono w XVIII wieku. Podziwiać tam można komory kopalni, dawne wyrobiska, chodniki, budynek maszynowni, nadszybie itd. Warto udać się na wieżę szybową, gdyż można zobaczyć z niej przepiękną panoramę miasta i okolicy. Najciekawszym zabytkiem w skansenie jest bez wątpienia parowa maszyna wyciągowa, która pochodzi z czasów I wojny światowej. Interesująca jest także sztolnia, której korytarze podziemne mają około 1,5 km długości. Zwiedzający mogą uczestniczyć w różnych niezwykle ciekawych pokazach. Warto wstąpić również do wymienionego już wcześniej Muzeum Miejskiego w Zabrzu. Założono je już w 1935 roku, a obecnie dzieli się ono na wiele działów i wystaw. Podziwiać tu można przede wszystkim ekspozycje związane z historią miasta, ale i różne dzieła sztuki, dokumenty itp. Co ciekawe, jedna ekspozycja to rekonstrukcja wnętrza starego sklepu. Jest one przepełnione symboliką, a poza tym znajduje się tam wiele naprawdę cennych eksponatów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>