Jelenia Góra i Karkonosze

Myśląc o Karkonoszach nie można nie mieć przed oczami jednego miasta – Jeleniej Góry. To blisko osiemdziesięciotysięczny ośrodek, który dumnie wyrasta, by na nowo przejąć rolę lidera w południowej części województwa dolnośląskiego. Dzisiaj, tak jak dawniej, można śmiało powiedzieć, że być na Dolnym Śląsku i nie widzieć Jeleniej Góry, to nie widzieć nic.

Jelenia Góra

Miasto Jelenia Góra to spory ośrodek, w którym mieszka blisko 80 tysięcy ludzi. Miejscowość jest położona w kotlinie ulokowanej pomiędzy Górami Kaczawskimi oraz Karkonoszami. Przez miasto przepływa rzeka Bóbr. Przed zmianami administracyjnymi Jelenia Góra była stolicą województwa jeleniogórskiego. Obecnie miasto funkcjonuje na prawach powiatu, w skład którego wchodzą dzielnice: Cieplice Śląskie-Zdrój, Sobieszów, Jagniątków, Zabobrze, Śródmieście, Goduszyn, Grabary, Maciejowa, Strupice, Zatorze. Ciekawostką jest fakt, że większość z jednostek administracyjnych miasta to dawne wioski lub też niewielkie miasta. Najnowszym nabytkiem terytorialnym miasta jest Jagniątków. Warto przy tym zaznaczyć, że Jelenia Góra w swoich granicach posiada także uzdrowisko umiejscowione w Cieplicach. Jest to miejsce, do którego co roku przyjeżdżają ogromne tłumy kuracjuszy oraz turystów. Obok walorów uzdrowiskowych, w okolicach, a nawet w graniach miasta można skorzystać także z możliwości zwiedzenia Zamku Chojnik, który znajduje się w Sobieszowie.

Zabytki

Jelenią Górę można z całą stanowczością określić jako miasto pełne zabytków. Turystów odwiedzających to miejsce czeka bardzo długa lista architektonicznych perełek. Jak wynika z zapisów historycznych, Jelenia Góra już w wieku XIV była otoczona murami obronnymi, które były wyposażone w wieże ochronne. Z historycznych map wynika, że do miasta prowadziły trzy bramy – Zamkowa, Wojanowska oraz znajdująca się przy ul. Długiej.

Karkonosze stanową ważny punkt na mapie turystów. Od lat region ten cieszy się dużą popularnością i co roku przyjmuje mnóstwo osób przyjeżdżających, by podziwiać te tereny. Z pewnością sprzyja temu doskonale przygotowana baza noclegowa. Karkonoskie noclegi oferują wiele miejsc do spania w licznych hotelach, hostelach, pensjonatach czy popularnych w ostatnich latach agroturystykach. Każdy z pewnością wybierze odpowiednie dla siebie noclegi.

Jedna myśl nt. „Jelenia Góra i Karkonosze”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>