Koło Wodne w Sielpi

Turyści przybywający do Sielpi Wielkiej w celach czysto rekreacyjnych powinni sprawdzić jakie atrakcje i zabytki mogą zwiedzić, aby poznać niesamowitą historię tego miasta. Wieś ta obecnie jest największym ośrodkiem wczasowym na ziemi świętokrzyskiej i dysponuje obszerną bazą noclegową (kliknij tutaj). Dzięki temu w okresie letnim Sielpia Wielka może pomieścić ponad pięć tysięcy turystów.

Wracając do najcenniejszych budowli tej wsi, warto odwiedzić coś co określane jest jako największe koło wodne nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Tak, to właśnie tutaj w tej maleńkiej miejscowości posiadamy koło, które wyróżnia nas na tle wszystkich państw europejskich. Budowa tego ogromnego zakładu metalurgicznego rozpoczęła się w 1824 roku. Zakład potrzebował dużej ilości wody, aby ogromne koło mogło się poruszyć, dlatego na Dolinie Czarnej postawiono tamę, w wyniku czego powstał zalew. Po 1935 roku zakład przekształcony został w oddział warszawskiego Muzeum Techniki, jednak w wyniku wojny, Niemcy zabrali całe wyposażenie zostawiając jedynie koło o średnicy 8,5 metra i szerokości 2,8 metra. Dziś podziwiać można i zwiedzać Muzeum Zagłębia Staropolskiego, gdzie znajdują się różnego rodzaju XIX- wieczne maszyny. Podczas zwiedzania dowiedzieć się można szczegółowo o całej historii jaka miała miejsce od początków istnienia wsi. Dzięki wcześniejszym działaniom, dziś możemy przyjechać do Sielpi Wielkiej i zrelaksować się nad zalewem, który oblegany jest przez turystów. Wieś na przełomie tylu lat rozwinęła się w bardzo szybkim tempie, wykorzystując swoje atuty.

Odwiedzając Sielpię trzeba pamiętać o jej wysokim zainteresowaniu szczególnie w okresie wakacyjnym, dlatego zaleca się rezerwację noclegów z wyprzedzeniem, aby móc spędzić wymarzony urlop bez rozczarowań i niemiłych niespodzianek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>