Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Zielonej Górze

Wybierając się do Zielonej Góry warto już wcześniej zaplanować, które zabytki odwiedzimy. Jest ich tak wiele, że obejście wszystkich zajęłoby kilka tygodni. Spowodowane jest to tym, że miasto dzięki swojemu położeniu w niewielkim stopniu ucierpiało w czasie wojen światowych. Żeby ułatwić wam podjęcie decyzji, przygotowaliśmy opisy kilku, według nas, najciekawszych budowli na terenie miasta. Nie ma co ukrywać, perełkami architektonicznymi zawsze były, są i będą kościoły. To w ich murach możemy odkryć tajemnice dawnych epok. Spowodowane jest to tym, że tylko najbogatszych stać było na budowę monumentalnych obiektów, do których zaliczamy budynki sakralne (fundowali je hierarchowie kościoła oraz okoliczna, zamożna szlachta).

Do obiektów szczególnie wartych uwagi należy Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej, który należy do najstarszych budowli w mieście. Powstał w osiemnastym wieku, kiedy to władze pruskie zezwoliły społeczności protestanckiej budowę świątyni. Miało to miejsce w roku 1745. Komitet pod przewodnictwem burmistrza Christopha Fredricha Benjamina Kaufmanna oraz pierwszego pastora parafii Friedricha Martina Frischa rozpoczął w tym samym roku przygotowywanie terenu pod budowę obiektu. Przez ponad dwa lata trwało stawianie murów, które zakończyło się w 1742. Warto wiedzieć, że wszystkie potrzebne materiały pod budowę tego kościoła pochodziły z rozbiórki fortyfikacji Zielonej Góry. Rok później ukończono budowę, która łącznie trwała trzy lata. 15 grudnia 1748 roku odbyło się uroczyste poświecenie ukończonego budynku. Wieża, w której wisi mosiężny dzwon, wykonana została prawie sto lat później. Warto wiedzieć, że była zawarta ona już w pierwotnych planach budynku. Zdecydowano jednak, że zostanie ona dobudowana w późniejszym terminie. Po II wojnie światowej świątynia została przejęta przez Kościół Katolicki i przyjęła formę, którą możemy oglądać do dziś. Co ciekawe, przed każdą mszą świętą odsłaniany jest obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, tak jak ma to miejsce w Częstochowie. Na szczęście wybierając się na zwiedzanie Zielonogórskich zabytków, nie musimy martwić się noclegiem. Na terenie miasta znajdziemy wiele hoteli, pensjonatów oraz hosteli, które tworzą razem solidną bazę noclegową (zobacz: meteor-turystyka.pl). Podsumowując, kościół ten mimo swego wieku jest jednym z najlepiej zachowanych budynków w mieście, który trzeba koniecznie zwiedzić.

Jedna myśl nt. „Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Zielonej Górze”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>