Nadbałtyckie oazy spokoju – Niechorze

Niechorze to nadbałtycka oaza ciszy i spokoju. Wieś ma charakter wczasowo-wypoczynkowy, przy czym jej turystyczne oblicze zostało odkryte już w XIX wieku, zaraz po zbudowaniu latarni morskiej i towarzyszących jej zabudowań gospodarczych. Niechorze zdobią wysokie klify – to właśnie na klifach wznosi się latarnia morska, będąca ozdobą miejscowości i nadająca jej specyficzny wygląd. Ogromnym atutem wsi jest przestrzenna piaszczysta plaża, która zdaje się nie mieć kresu.

Z dziejów XIX-wiecznych

Osada rybacka przemieniła się w popularny – jak na tamte czasy – kurort. Z roku na rok przybywało tutaj kuracjuszy z wyższych sfer niemieckich i polskich. Stosowane było leczenie wodą morską – kąpiele te wykazywały zbawienne działanie dla zdrowia. Turystyczny boom przerwał wybuch II wojny światowej. Do 1947 roku przetrwała jedna z najbardziej charakterystycznych budowli rekreacyjnych, jaką był pawilon plażowy ze zjeżdżalnią. Z dawnej zabudowy można podziwiać Zagrodę Chłopską, czyli kompleks budynków gospodarczych z czasów, kiedy Niechorze było osadą rybacką. Warty uwagi jest zabytkowy dworzec kolejowy Gryfickiej Kolei Wąskotorowej – podczas sezonu wakacyjnego można udać się w podróż dawną koleją wąskotorową, przy czym wagony prowadzi lokomotywa wyprodukowana w 1950 roku. Kolej przystaje w ciekawych miejscach, dlatego też turyści mają możliwość zwiedzania zabytków w regionie. Dawana nazwa wsi to Horst lub Ostseebad Horst, po 1945 roku wieś nazywano Horzewo.

Czas na jakościowy wypoczynek

O ile Niechorze jest przepiękną miejscowością, to nie jest skażone przez przeciążenie turystyczne. Dlatego też jest to bardzo dobra propozycja na wakacje dla osób, które uciekają od topowych kurortów, ale unikają też pobytu w osadach, które  znajdują się z dala od cywilizacji. Wypoczywać tutaj można w sposób czynny lub bierny – zazwyczaj pierwsze dni pobytu to kąpiele morskie i słoneczne, a także wielogodzinne spacery po plaży. Turyści mogą też regenerować się nad jeziorem Liwia Łuża, jakie jest ostoją dla ptaków, które mogą gniazdować na wyspach trzcinowych. Obszar jeziora to Rezerwat Przyrody Jezioro Liwia Łuża. Jezioro jest lubiane przez wędkarzy, którzy ze stoickim spokojem wyczekują na szczupaki i liny, a także wiele innych gatunków ryb. Noclegi w Niechorzu to ambrozja dla spragnionych energii Bałtyku – lokalna baza noclegowa jest przygotowana na spełnianie wakacyjnych marzeń przyjezdnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>