Wałbrzych – Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia

Przykład Wałbrzycha jest najlepszym dowodem, że nie ma biednych miast, są tylko źle zarządzane. Przez wiele lat region wałbrzyski był synonimem problemów gospodarczych i zapaści górnictwa. Jednak ostatnie lata, nie tylko dzięki legendzie o złotym pociągu, pokazują, że Wałbrzych ma przed sobą przyszłość, w której nie musi wstydzić się swojej przeszłości. Czerpiąc pełnymi garściami z nie tylko górniczych korzeni, nowe władza wprowadzają miasto na turystyczne salony Dolnego Śląska.

Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia

9 listopada 2014 roku, na bazie dawnej, zamkniętej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia” został otwarty kompleks budynków który przyjął nazwę Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. Ogromne tereny, które pozostały po zamkniętych i wygaszonych kopalniach, były przez wiele lat sporym problemem dla miasta i kolejnych jego władz. Poszukiwanie możliwości zagospodarowania tak dużych obszarów Wałbrzycha, który przez wiele lat był miastem czysto górniczym, znalazło rozwiązanie w projekcie zmiany przeznaczenia postindustrialnych obszarów. Punktem kulminacyjnym tego szerokiego planu było właśnie zrealizowanie rewitalizacji oraz adaptacji na cele kulturalne terenów, które dawniej były częścią kombinatu górniczego. W ten sposób powstała niepowtarzalna instytucja, jaką jest Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. Zwiedzanie tego ośrodka jest możliwe przez cały rok, po uprzednim zakupieniu biletów, których ceny wynoszą – 20 zł normalny i 15 zł ulgowy. Istnieje także możliwość zakupu biletów wstępu dla grup zorganizowanych – 15 zł oraz biletów rodzinnych – 55 zł. Wejścia mają miejsce codziennie od godziny 10:00 do godziny 18:00. Poprzez trasę prowadzącą po starej kopalni oprowadza specjalnie do tego przygotowany przewodnik. Średnia długość zwiedzania to około 2 godziny.

Wałbrzych – jak dojechać, gdzie nocować?

Z racji swego położenia oraz rozwoju infrastruktury drogowej w rejonie Dolnego Śląska, dojazd do Wałbrzycha z Wrocławia jest wycieczką, która trwa około 50 minut. Warto przy tym zaznaczyć, że nie tylko miasto ale także jego okolicą są wyjątkowo atrakcyjnymi terenami, które warto zwiedzić. Wałbrzych ma do zaoferowania także wyjątkowo ciekawą i wciąż rozwijająca się bazę wypoczynkową {zbiór noclegów: meteor}. Powstające w mieście, oraz już istniejące tam hotele oraz pensjonaty w pełni zaspokajają potrzeby odwiedzających miasto turystów.

Jedna myśl nt. „Wałbrzych – Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia”

  1. Świetne miejsce na to, żeby poznać specyfikę tego typu miejsc. Można się dowiedzieć wielu cennych rzeczy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>