Wokół jeziora Czorsztyńskiego – Niedzica

Zamek w Czorsztynie, choć dostępny dla turystów, to tylko ruiny. Jego wnętrza nie zachowały się do naszych czasów, a po upadku w XVIII wieku, który przypieczętował wywołany uderzeniem pioruna pożar, prace konserwatorskie przeprowadzone zostały dopiero w latach 50-tych XX wieku. Obiekt leży w granicach Pienińskiego Parku Narodowego i to jego dyrekcji w tej chwili podlega.

Zamek w Niedzicy to zupełnie inna historia. Ostatni właściciele – węgierski ród Salamonów – opuścili go w 1943 roku. Po wojnie został przejęty przez Skarb Państwa i podjęte zostały prace konserwatorskie. Opiekujące się zamkiem od tego czasu Stowarzyszenie Historyków Sztuki uruchomiło tutaj swój Dom Pracy Twórczej, a w latach 60-tych uruchomione zostało dostępne dla zwiedzających muzeum. W dobudowanych później, kilka stuleci po wybudowaniu zamku, obiektach – wozowni i spichlerzu – zobaczyć można również zabytkowe pojazdy oraz pamiątki etnograficzne. Samo zwiedzanie zamku trwa około 1,5 godziny. Zamek w Niedzicy wiąże się z legendą o testamencie Inków.

Zamek ten bywał w swojej historii też słynnym planem filmowym. Kręcono tu „Zemstę” z 1955 roku, ekranizację dramatu J.Słowackiego „Mazepa” w roku 1975, zdjęcia do „Janosika”, „Wakacji z duchami” czy punktem na trasie dla uczestników jednej z edycji programu „Amazing Race”. Uroku dodaje temu miejscu również fakt, że w dawnych komnatach dostępne są także noclegi. Niedzica, Czorsztyn i okoliczne miejscowości to także baza noclegowa w postaci uroczych domków, pensjonatów i pokoi. Warto spróbować również regionalnej kuchni w jednej z karczm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>